Ladies rolex replica watches series, many styles, the definition of replica rolex contemporary women's wrist scenery of the wrist of choice. Using a variety of different materials, with a variety of replica watches gemstones mosaic style and bracelet styles, the unique style of replica rolex watches black nano ceramic diamond watch came into being.
 SREBENİTSA KATLİAMI VE KANAYAN YARA
=
logo

>MenüSREBENİTSA KATLİAMI VE KANAYAN YARA

                                                                                                                                                                                                                    12.07.2017

Srebrenitsa Katliamı, II. Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıplardan sonra Avrupa’da meydana gelen en büyük soykırımın adıdır. Soykırımda katledilenlerin sayısı ise resmi rakamlara göre 8372’dir. Srebrenitsa Soykırımı, Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Cumhuriyeti Ordusu, Sırp Cumhuriyeti siyasi liderlik görevinde olan Radovan Karadziç, Yugoslav Ordusu’nun Generali Momcilo Perisiç, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan doğrudan destek alan paramiliter grubu “Akrepler” (Scorpions) öncülüğünde gerçekleşmiştir.

Mağdur insanları korumak için bölgeye gelen Birleşmiş Milletler Hollanda Koruma Gücü’nün (UNPROFOR) gözleri önünde binlerce kişi öldürülmüştür.

11 Temmuz tarihinde Ratko Mladic soykırım öncesi şu sözleri söylemiştir: “Büyük Sırp kutsal gününün öncesindeyiz. Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Türklere karşı ayaklanmamızı hatırlayarak, Müslümanlardan intikam almanın zamanı geldi.” Bu cümle Srebrenitsa’nın kaderini tayin etmiştir.

8372, 12-77 yaş arası erkek sivil Boşnak topluca katledilmiştir. Kadınlar ise tecavüz ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Bosnalı Sırp askerler Boşnakların bazılarını toplu infaz yerlerinde, bazılarını yollarda, bazılarını dağlarda, katliamdan kaçmak isteyenleri de çeşitli tuzaklar kurarak hunharca katletmişlerdir. Katledilen masum siviller toplu mezarlara gömülmüşlerdir. Daha sonra cesetler gömüldükleri yerden kepçelerle parçalanarak çıkartılıp, kimlikleri tespit edilemesin diye sayıları tahmini 64 olan toplu mezarlara gömülmüştür.

Boşnak aileleri erkeksiz, çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu soykırımın acısı, aradan geçen 22 yıla rağmen hiç dinmemiştir.

Bir zamanlar evlatları ve kocalarıyla yaşadıkları mutlu hayatları ansızın yok edilen ve hayatta yapayalnız kalan Srebrenitsalı annelerin her birinin hayatı ayrı bir hikâye, her birinin yaşadığı olaylar insanın kanını dondurmaktadır. Mutlu hayatlarının yok edildiği kente her şeyi göze alarak dönen, burada her türlü tehditle karşılaşan, yıkılmış ve harabe edilmiş evlerinin tek gözlü bodrumlarında yaşamak zorunda bırakılan bu anneler, hayata küsmek yerine, acılarını yüreklerine basarak, haklı davalarını dünyaya anlatmak için çaba harcamaktadır. Yaşadıkları topraklara geri dönerek sönen ocaklarına tekrar hayat veren bu anneler sayesinde Srebrenitsa kurbanları toplu bir şekilde Potoçari mezarlığına gömülerek, burası adeta uçsuz bucaksız “Beyaz Zambaklar Ülkesi” haline getirilmiş ve SOYKIRIM burada tescillenmiştir.

Katliamı yapan Ratko Mladiç ise 26 Mayıs 2011 yılında yakalandı ve Lahey’de yargılanıyor. Ancak Mladiç’in yakalanması büyük bir trajedi yaşayan Srebrenitsa halkının ve gözü yaşlı annelerin acılarını dindirmeye yetmiyor. Elbette Ratko Mladiç’in cezalandırılması gerekiyor. Katliamın ardından yıllar geçse de yaralar kapanmamış, yakınlarını kaybedenler yaşadıkları travmadan kurtulamamışlardır.

Srebrenitsa’da Boşnakların katliamının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen Sırp Cumhuriyeti ve Sırbistan’daki siyasi ve sosyal çevrelerce soykırım hâlâ inkâr edilmektedir. Srebrenitsa her zaman dünya tarihinin kara bir lekesi ve kanayan bir yarası olacaktır.

Bizler de Srebenitsa Soykırımını UNUTMADIK ve UNUTTURMAYACAĞIZ. Yönetim Kurulu olarak, yaşanmış olan hazin Soykırımda hayatlarını kaybetmiş kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, geride kalan ailelerine baş sağlığı, metanet ve sağlık dilemekteyiz. Her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz.

Dünyanın neresinde olursa olsun, yapılan haksızlıkların, eziyetlerin, adaletsizliklerin ve SOYKIRIMLAR’IN son bulmasını diliyoruz.

BATI TRAKYA AZINLIĞI YÜKSEK TAHSİLLİLER DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU

Yukarı