=
logo

>MenüFUEN TAG 5. YILLIK TOPLANTISI GAGAVUZ YERİ ÖZERK BÖLGESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları Çalışma Grubu (TAG) 5. Yıllık toplantısını Gagavuzya’nın başkenti Komrat’ta 15-18 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirdi. Komrat’taki toplantıya Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ni temsilen Asbaşkan Hüseyin BALTACI katıldı.

16 Kasım 2018 tarihinde Komrat’ta gerçekleşen programda yer alan katılımcılar kültür ve ziyaret gezileri kapsamında Gagavuzya ve Gagavuz Türklerini yakından tanıma fırsatı buldular. FUEN Başkan Yardımcısı, Gagavuzya İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Olesya Tanasoğlu ile görüşmeler gerçekleştirildi.

17 Kasım günü Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah FUEN TAG heyetini İcra Komitesi binasında kabul etti. İrina Vlah, Gagavuz dili ve kültürünün korunması ile ilgili çalışmalardan, Gagavuzca ve Moldova dilinde eğitim veren kreşlerden bahsetti. Gagavuzya’nın kalkınması için yapılan çalışmaları aktaran Vlah, bölgenin ekonomik yatırımlara ihtiyacı olduğunu aktardı.

BTAYTD Asbaşkanı Hüseyin BALTACI, Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim, din ve ekonomi alanlarındaki sorunlarını dile getirdi.  Ayrıca toplantıya ilk kez katılan ESPAYA Azerbaycan Talışlarını tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Toplantının devamında son bir yılda yaşanan gelişmeler ve toplumların yaşadıkları güncel sorunlar dile getirildi.

Katılımcıların görüş ve önerileri ile FUEN TAG 2019 yılı toplantısının Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleştirilmesine karar verildi.Yukarı